Mýty
o hazardných hrách

Mýty o hazardných hrách

Mýtov a omylov, s ktorými sa pri hazardných hrách stretávate, je veľa. Ponúkame zopár z nich a reálne fakty k tomu.

Mýtus: "Dnes mám šťastný deň, idem si zahrať." alebo "Dnes mám zlý deň, idem si aspoň zahrať."

Fakt: "Šťastie, alebo nešťastie je subjektívny pocit a nemá nič spoločné s tým, čo sa stane v budúcnosti. Výsledky z hazardných hier sú náhodné."

Mýtus: "Niektoré automaty sú už plné, pred spadnutím JACKPOTU."

Fakt: "Priemerné vyplácanie výhier na výherných prístrojoch spoločnosti TIPOS je do 98 %. Táto pravdepodobnosť je nastavená na celú životnosť prístroja, nie na jednu hru alebo sériu hier. Výherný prístroj má generátor náhodných čísel s náhodnými výsledkami. Predchádzajúca hra nemá absolútne žiadny vplyv na hru nasledujúcu."

Mýtus: "Ak budem pokračovať v hre, vráti sa mi všetko, čo som doteraz prehral."

Fakt: "Pretože hráč cíti potrebu vyhrať peniaze naspäť, čaká, že sa šťastena obráti v jeho prospech. Doháňanie straty nevyrieši vaše finančné problémy. Čím dlhšie budete hrať, tým skôr skončíte v strate."

Mýtus: "Prídem na systém, ktorý mi pomôže stále vyhrávať."

Fakt: "Neexistuje taký systém. Veľa takýchto systémov sú v skutočnosti vytvorené na to, aby naopak podnecovali k stávkovaniu vyšších súm ako zvyčajne. Vytvárajú falošný pocit, že hráč vie poraziť systém a nútia hráčov stávkovať vyššie sumy a hráč prehrá vyššiu sumu rýchlejšie. Každá hra má prvky pravdepodobnosti, ktoré sa nedajú obísť."

Mýtus: "Vyhrám viac na prístrojoch, ak budem dávať vyššie sumy."

Fakt: "Je pravda, že pri niektorých prístrojoch je možné vyhrať, ak stavíte najvyššiu stávku, ako najnižšiu. Napriek tomu, priemerná návratnosť pre hráča je stále do 98 %. Takže v podstate si hráč pamätá len výhry a nie prehry."

Mýtus: "Čím viac hrám, tým viac sa zlepšujem a zvyšujem pravdepodobnosť výhry."

Fakt: "Tu neplatí, že čím väčšia prax, tým lepšie výsledky. Jednotlivé kolá hier nemajú na seba nadväznosť a sú nezávislé. Neexistuje systém, na základe ktorého určite vyhráte. Stále majte na pamäti, že každá hra má v sebe prvky náhody, ktoré sa nedajú obísť ani dlhšou praxou. Pri niektorých hrách, ako poker, alebo športové stávky sú nutné určité znalosti, ale aj tieto hry majú v sebe prvky náhody."

Mýtus: "Sociálne hry na internete, kde sa nehrá o peniaze sú v poriadku."

Fakt: "Je fakt, že hry, v ktorých sa nehrá o peniaze, alebo sa hrá o fiktívne peniaze, sú navrhnuté tak, aby ste sa po čase dostali k hrám za peniaze. Hry o bubáky, dukáty, atď. sú nastavené tak, aby ste vyhrávali častejšie a získate falošný pocit, že ste dobrý a začnete hrať o peniaze. Toto robí hry, kde sa hrá o virtuálne peniaze, čiastočne nebezpečnými, hlavne pre deti a mládež. Ak raz človek sám seba presvedčí, že je dobrý v nejakej hre, je ťažké sa od toho odnaučiť. Falošné predstavy o svojich schopnostiach vedú k patologickému hraniu."

Mýtus: "Som dobrý vo videohrách, takže budem dobrý aj v internetovom pokri."

Fakt: "Hranie je rizikové a je založené na náhode. Schopnosti z videohier nemajú nič spoločné s hazardnými hrami. Dokonca videohry, ktoré simulujú hazardné hry, nemajú nastavené pravdepodobnosti výhry ako v reálnej hre, ale v prospech hráča, aby tak nadobudol falošnú predstavu o svojich mimoriadnych schopnostiach. Spoločnosť TIPOS má nastavené pravdepodobnosti výhry na hrách „free“ a na hrách o peniaze vždy zásadne rovnako, aby hráč nenadobudol falošnú predstavu o svojich mimoriadnych schopnostiach."

Mýtus: "Vyhrám Bingo, keď si kúpim viac hracích kariet."

Fakt: "Šanca výhier v Bingu sa zvyšuje počtom kúpených kariet, ale tým sa zvyšuje aj suma peňazí v hre. Veľa ľudí akceptuje toto zvýšenie, pretože tým si zvýšia aj pravdepodobnosť výhry. Hranie s viacerými kartami s cieľom vyhrať je iluzórna. Napríklad máme 100 kariet. Vaše šance sú 1 ku 100, alebo 5 ku 100 ak hráte napríklad s piatimi kartami a nie len s jednou. Pamätajte, že vaše náklady sa tiež zvýšia, ak hráte s piatimi kartami. Takže strácate peniaze 5-krát rýchlejšie. Napriek tomu je pravdepodobnosť, že prehráte 95 %, pretože máte len 5 kariet. Okrem toho, z hry sa platí prevádzkovateľovi poplatok, bez ohľadu na to, s koľkými kartami hráte."